- Nev-Dama.cz
- Hory a jezera
- Česká republika
- Zábřežská vrchovina
- Moravská Třebová
Moravská Třebová (německy Mährisch Trübau) je město ležící v Pardubickém kraji, v okrese Svitavy, na severozápadní Moravě. Žije zde přibližně 9 800 obyvatel. Město založil roku 1257 Boreš z Rýzmburka jako typické kolonizační město s pravidelným půdorysem náměstí. Řada staveb a uměleckých děl dodnes upomíná na hospodářský rozkvět a vysokou kulturní úroveň města za vlády pánů ze Žerotína, kdy byla Moravská Třebová centrem humanistické vzdělanosti. Do roku 1945 byla Moravská Třebová součástí německého jazykového ostrova zvaného Hřebečsko (Schönhengstgau) a v jejím hospodářském životě vždy dominovala textilní výroba.
Moravská Třebová – kousek Moravy, jenž se ocitl v Čechách
Region Moravskotřebovska ležící na pomezí Čech a Moravy (dnes v Pardubickém kraji, ale historicky na území Moravy) se v poslední době stává turisty stále více vyhledávanou oblastí. Je oblastí s bohatou historií, jejíž pozůstatky Vás budou na toulkách krajem neustále doprovázet. Je místem kulturního života a lidových slavností, ale i krásné a neporušené přírody.
Region je tvořen tzv. Malou Hanou s centrem v Jevíčku a Hřebečskem s centrem v Moravské Třebové. Zaujímá rozlohu 417 km2, kde ve dvou městech a třiceti obcích žije 28 tisíc obyvatel. Charakter regionu je členitý v nadmořské výšce v rozmezí 300–650 m.
„Moravské Athény“ – jedno z center renesance v našich zemích
Nejstarší písemná zmínka o Moravské Třebové pochází z roku 1270. Samotný zakladatel Boreš z Rýzmburka byl z vůle Přemysla Otakara II. vypuzen ze země, ale jeho dílo postupně vzkvétalo. První rozkvět nastal za Ladislava z Boskovic po roce 1485. Po požárech v letech 1509 a 1540 bylo město rozšířeno, vystavěno z kamene a cihel, a opevněno kamennými hradbami s jedenácti baštami. V majetku Ladislava Velena ze Žerotína na přelomu 16. a 17. století (1586–1622) se stalo centrem humanismu, dostalo přízvisko Moravské Athény. Ladislav Velen ze Žerotína také dal vystavět nynější chloubu města, manýristická arkádová křídla zámku. Po třicetileté válce bylo celé panství v majetku Liechtensteinů a postupně upadalo. V 17. a 18. století nabýval na významu textilní průmysl, ovšem sousední Svitavy získaly v tomto ohledu náskok díky hlavní železniční trati. Po druhé světové válce bylo z Moravské Třebové vysídleno původní německé obyvatelstvo. Město bylo vyhlášeno roku 1956 městskou památkovou rezervací. Krom historického jádra města a zámku ji tvoří také areál na nedalekém Křížovém vrchu. Najdeme zde kostel Nalezení sv. Kříže postaveného kolem roku 1500, křížovou cestu s kapličkami, monumentální sousoší Kalvárie a hodnotná umělecká díla z období baroka. Měšťanské domy v centru města zaujmou mj. pozdně gotickými a renesančními mázhausy. Renesanční radnice, dnes sídlo městského úřadu, se chlubí kuriózní věží z roku 1521, jež nemá základy. Morový sloup z roku 1720 je hodnotný svou sochařskou výzdobou od olomouckého sochaře Jana Sturmera.
Rekreační oblast Svojanov – jeden z regionů s nejčistším ovzduším v České republice
Nedaleko od Moravské Třebové se v údolí říčky Mírovky na samém pomezí s Olomouckým krajem nachází překrásná rekreační oblast Svojanov, jeden z regionů s nejčistším ovzduším v České republice. Okolí nabízí množství kulturně zajímavých míst, hustou síť turistických stezek, kvalitní cyklotrasy zejména pro horská kola (ale ani vyznavači silničních kol zde nepřijdou zkrátka, za vše hovoří fakt, že z Moravské Třebové pocházejí profesionální cyklisté Roman Kreuziger a Leopold König), koupaliště či možnost rybaření. Z adrenalinových aktivit je zde možnost jízd na koni, letů horkovzdušným balónem, popř. sportovním letadlem.