Bad Ischl - léto

Objevte s námi to nejkrásnější, co Bad Ischl - léto nabízí.

Bad Ischl je lázeňské město v rakouské spolkové zemi Horní Rakousy v okrese Gmunden. Nachází se v oblasti Salzkammergut (neboli „Solná komora“) na soutoku řek Traun a Ischl východně od Salzburgu v nadmořské výšce 468 m. Se svými přibližně 14 tisíci obyvateli je největším městem okresu Gmunden.

První písemná zmínka o dnešním Bad Ischlu pochází z roku 1262. Roku 1563 zde byl otevřen první solný důl.

V Bad Ischlu se nacházejí proslulé solné lázně. Léčí se tu potíže dýchacích cest, revmatismus a ženské choroby. Nachází se tu areál termálních koupališť a saun EurothermenResort Bad Ischl.

Největšího věhlasu dosáhly zdejší lázně v 19. století díky pobytům císařské rodiny a tehdejší honorace (např. kancléře Metternicha). Císař František Josef I. trávil dovolené v Bad Ischlu pravidelně, řídil odtud své impérium zejména v teplejších měsících roku. Zde také roku 1914 podepsal vyhlášení války Srbsku, kterým začala První světová válka. Císařská vila (Kaiservilla) – letní sídlo Františka Josefa I. a jeho manželky Alžběty Bavorské (Sissi) postavené v biedermeierovském stylu – je dodnes nejobdivovanější pamětihodností Bad Ischlu. Ve stopách slavného páru můžete zajít do cukrárny Zauner v uličce Pfarrgasse, s oblibou ji navštěvovali při svých pobytech císařští manželé.

Neméně obdivovaná je vila Franze Lehára – tento hudební skladatel žil v Bad Ischlu od roku 1912 až do své smrti v roce 1948, v současnosti je ve vile zřízeno Lehárovo muzeum.

Z Bad Ischlu lze pohodlně prozkoumávat celou oblast Salzkammergut. Řadí se mezi nejfotogeničtější a nejpříjemnější místa v celém Rakousku. Je to zóna křišťálově čistých hlubokých ledovcových jezer obklopených srázy pohoří Dachstein, Totes Gebirge a Traunstein. Dalšími známými turistickými středisky jsou starobylý Hallstatt s proslulými starými zpřístupněnými solnými doly a nalezištěm pravěké kultury ležící u překrásného jezera, Obertraun, Gosau a Bad Goisern.

Region byl roku 1997 uveden do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Archeologické nálezy v oblasti se datují až do neolitu, okolo roku 3800 př. n. l. První solný důl byl v provozu přinejmenším od dob keltské kultury halštatské, se středem právě v hornickém městečku Hallstatt. Těžba pokračovala i za Římanů a později za nadvlády bavorských vévodů. Salzkammergut je dnes převážně turistickou a lázeňskou oblastí, a to již více než jedno století.

Atraktivní je výstup či výjezd lanovkou na horu Krippenstein s výškovým rozdílem 1.500 metrů z Obertraunu u Hallstattského jezera. Rozsáhlá náhorní pláň ve výšce 2.100 metrů stojí za výlet mnoha milovníkům krásných horských túr.


Oblíbené hotely