- Nev-Dama.cz
- Hory a jezera
- Česká republika
- Českomoravská vrchovina
- Nové Město na Moravě
Nové Město na Moravě – nejhezčí kout Vysočiny
Nové Město na Moravě (známé též pod marketingovou značkou NMNM) leží na jižním okraji Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Novoměstsko mnozí považují za nejhezčí kout Vysočiny. Je to kraj malebných kopců, hlubokých lesů a skal. Samotné město se pyšní zámkem, starou radnicí, několika kostely, muzeem a díly zdejších rodáků, sochařů Jana Štursy a Vincence Makovského. Díky blízkému sportovnímu areálu Vysočina Arena jej dobře znají i milovníci klasického lyžování, biatlonu i horských kol.
Objevte památky města i sochy dvou slavných novoměstských sochařů
Na hlavním novoměstském náměstí stojí kostel sv. Kunhuty vyzdobený sgrafity, sgrafita pokrývají i fasádu budovy Horáckého muzea. Expozice se zaměřují na lidovou kulturu, sklářství, železářství a dějiny města, dětem se líbí mlýnek na muzejním nádvoří. V centru pozornosti ovšem stojí historie lyžování a vývoj tohoto sportu od jeho počátků na konci 19. století do současnosti, kdy se Nové Město na Moravě proslavilo díky blízké Vysočina Areně, dějišti soutěží v běžeckém lyžování a v biatlonu.
Díky tvorbě slavných rodáků Jana Štursy (1880–1925) a jeho žáka Vincence Makovského (1900–1966) zdobí veřejná prostranství Nového Města originální sochařská galerie. Před Štursovým rodným domem na Vratislavově náměstí je instalována proslulá plastika Raněný, dále tu najdete například bustu T. G. Masaryka, sousoší Pohřeb v Karpatech a reliéf na lékárně. Další díla zdobí Palackého náměstí, Horáckou galerii, vestibul základní školy, areál nemocnice, parky a hřbitov.
Nejvýznamnějším středisko sportů na Vysočině
Nové Město na Moravě je nejvýznamnějším střediskem zimních i letních sportů na Vysočině. Téměř každý rok se tu konají závody světového poháru v běhu na lyžích, biatlonu a na horských kolech, jejichž start a cíl bývá v areálu Vysočina Arena. V létě lze ve Vysočina Areně využívat dráhu pro kolečkové lyže se sportovní střelnicí. Na Harusově kopci objevíte lanové centrum. Oblíbeným cílem výletů je také „obrázková trasa“ lesem Ochoza; jednotlivá zastavení vás seznámí s nejrůznějšími legendami a příběhy z Novoměstska.
Světový pohár horských kol 2021 v Novém Městě na Moravě
14.–16. 5. 2021 se, jak už se stalo v posledních letech tradicí, v Novém Městě na Moravě v areálu Vysočina Arena koná Světový pohár horských kol 2021 za účasti absolutní světové špičky tohoto sportu. Na stejném místě si může zazávodit i veřejnost 7.–8. 8. 2021 v rámci oblíbené masové akce Kolo pro život. Singletreky v Novém Městě na Moravě (tzv. Cyklo Arena Vysočina) se staly mezi bikerskou veřejností v posledních letech absolutním fenoménem.
Fantastické výlety do širokého okolí
Poloha Nového Města na Moravě v překrásné lesní krajině uprostřed Českomoravské vysočiny doslova svádí k realizaci fantastických výletů do širokého okolí. V okolí NMNM najdete množství turistických a cyklistických tras různých náročností, lokalita je tedy ideální pro skutečně aktivní rekreaci. Jen pár minut autem je vzdálen ikonický Santiniho barokní poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou zapsaný na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V oblasti Žďárských vrchů se však nacházejí také další historické a kulturní památky, mezi nejznámější z nich patří skanzen Betlém Hlinsko či zřícenina Zubštejn. Za zábavou se lze vydat do nedalekého oblíbeného westernového městečka Šikland – Šiklův Mlýn.
Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy – ráj turistů i skvělé koupání
Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy, na jejímž jižním okraji Nové Město na Moravě leží, byla vyhlášena roku 1970 na území okresů Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Chrudim a Svitavy. Její rozloha činí 71 tis. ha, z toho 46 % zaujímají lesy, zastoupené zejména ve vyšší centrální části území. CHKO se rozkládá v nadmořských výškách od 490 do 836 m n. m. (nejvyšší vrchol Devět skal – přírodní památka, jejíž název je odvozen od skalního labyrintu, který tvoří tři dlouhé hřebeny s devíti věžemi a třemi malými věžičkami). Dá se bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka.
Posláním chráněné krajinné oblasti je zachování harmonicky vyvážené kulturní krajiny s významným zastoupením přirozených ekosystémů. V jejím krajinném rázu, formovaném od středověké kolonizace někdejšího pomezního hvozdu, se pod zalesněnými hřbety Žďárských vrchů prolínají pole a louky s osnovou dřevinné vegetace, malebně začleněnými rybníky i venkovským osídlením s prvky horácké lidové architektury. Významným fenoménem chráněného území je voda. Žďárské vrchy jsou pramennou oblastí na hlavní evropské rozvodnici mezi Severním a Černým mořem, území bylo vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod. Na zdejší husté síti drobných vodních toků byla od středověku vytvářena rozsáhlá rybniční soustava. K nejcennějším segmentům náleží zejména rašeliniště a další mokřadní společenstva. Typickým krajinným prvkem oblasti jsou rovněž rulové skalní útvary vytvořené na zalesněných hřbetech Žďárských vrchů a mozaika rozptýlené dřevinné vegetace s remízky a kamenicemi v zemědělsky využívané krajině.
K přírodním zajímavostem Žďárských vrchů patří Žákova hora ležící 2 km od osady Cikháj či skalní útvar Čtyři palice u obce Křižánky – rulová skála připomínající čtyři palice, které vznikly mrazovým zvětráváním hornin.
Krajina Žďárských vrchů je protkána stovkami kilometrů turistických i cyklistických tras. Milovníci koupání a vodních sportů ocení také početné vodní plochy, například rybník Velké Dářko, vodní nádrž Pilská, rybník Medlov, Sykovec nebo Milovský rybník.