- Nev-Dama.cz
- Léto
- Chorvatsko
- Istrie
BENEFITY
- průzračné a dokonale čisté moře, velmi vhodné pro potápění
- dlouhodobě populární geograficky nejbližší chorvatský Jadran
- zeleň borových lesů a množství cenných historických památek
- nejnavštěvovanější a nejživější turistická oblast Chorvatska
- všudypřítomné italské dědictví mísící se s kulturou Balkánu
- nejmodernější a nejkomplexnější infrastruktura na pobřeží
- rozsáhlá a rušná letoviska s kvalitními hotely a apartmány
- městečka Istrie jako klenoty architektury benátské nadvlády
- vnitrozemí Istrie působivé svým neporušeným středověkým rázem
- cenné památky římské epochy v Poreči a metropoli Istrie Pule
Istrie – nejbližší chorvatský Jadran
Istrie je stálicí mezi českými turisty mířícími na chorvatský Jadran. Je nám geograficky nejblíže a nikdy nepřestane lákat svým průzračně čistým mořem, zelení borových lesů a množstvím cenných historických památek. Istrijské pobřeží začíná na hranicích se Slovinskem a táhne se od mysu Savudrija na jih k mysu Kamenjak, kde se otáčí na severovýchod k Rijece. Je to největší, nejnavštěvovanější a nejživější oblast cestovního ruchu na celém chorvatském Jadranu a v celém Chorvatsku. Na poloostrově Istrie žije přes 200 tisíc obyvatel, z toho 62 tisíc v největším městě a hlavním hospodářském středisku Pula.
Všudypřítomné italské dědictví mísící se s Balkánem
Koncem první světové války připadla celá Istrie podle mírových smluv Itálii. Po druhé světové válce připadla Istrie Jugoslávii. Po jejím rozpadu se Istrie stala součástí samostatného Chorvatska. Poloze na křižovatce kultur odpovídá i lokální kuchyně, kde jsou lehká jídla středomořského typu ovlivněná zejména italskou gastronomií doplněna masitými pokrmy původem z hornatého balkánského vnitrozemí. Vše je doplněno vynikajícími místními víny.
Nejmodernější infrastruktura na pobřeží Chorvatska
Na západním pobřeží Istrie vyrostla rozsáhlá a rušná letoviska, v posledních letech zde došlo k výrazné modernizaci hotelů a apartmánů, zvýšil se počet bazénů, u mnohých nechybí animační programy. Kamenité istrijské pláže byly doplněny betonovými plošinami a terasami pro opalování. Na pobřeží byly navezeny oblázky a drobné kamínky, případně hrubý písek.
Istrie je nepochybně oblastí s největšími možnostmi sportovního vyžití (tenis, kolo, adrenalinové sporty, vodní atrakce, minicluby pro děti…) v rámci celého dlouhého pobřeží Chorvatska. Istrijské resorty jsou opravdu skvěle vybavené, s přehledem zastiňují nabídku na pobřeží Itálie. Živo zde je i v okrajových částech sezony, čemuž napomáhá i blízkost historických měst s pestrým kulturním programem.
Městečka Istrie – klenoty benátské architektury
Na pobřeží Istrie je řada krásných měst antického nebo benátského původu a každé si uchovalo vlastní osobitost. A nelze přitom pominout ani dosud málo známé vnitrozemí Istrie, plné cenných památek minulosti a působivé svým neporušeným středověkým rázem.
Umag je rušné město ležící nedaleko hranic se Slovinskem, s působivým středověkým centrem i dlouhou řadou hotelů podél pobřeží. Je známé červencovým tenisovým turnajem ATP v antukovém areálu ITC Stella Maris s kapacitou centrkurtu 3.500 diváků, ale i velkým a dobře vybaveným sportovním areálem Katoro. Pláže jsou zde převážně skalnaté s betonovými platy, ale místy i oblázkové. Protipólem Umagu je malé klidné letovisko Kanegra ležící přímo u slovinských hranic na západním břehu Piranského zálivu. Je známo svou naturistickou oblázkovou pláží lemovanou borovým lesem.
Lanterna je malý poloostrov severně od Poreče sloužící plně cestovnímu ruchu. Jde o živé a kvalitní letovisko uprostřed pěkného lesoparku, známé je i bohatou sportovní nabídkou. Lanterna má pláže z oblázků a kamenů, doplněné betonovými platy. Hned několik jich bylo za svou kvalitu a čistotu vyznamenáno tzv. Modrou vlajkou.
Poreč je živé město s mnoha hotely, zábavou a rozsáhlou sportovní nabídkou. Ze zdejších římských památek vynikají komplex Eufrasiovy baziliky s překrásnými mozaikami pod záštitou UNESCO a dále zbytky fóra a chrámu Neptuna a Marta. Cenné památky zde zanechali i Benátčané, kteří centru města vtiskli dodnes přetrvávající ráz.
Vrsar je malý rybářský přístav a významné letovisko s velkou ubytovací kapacitou. Rozkládá se 3 km od severozápadního okraje Limského zálivu. Před pobřežím je téměř dvě desítky malých neobydlených ostrůvků a útesů, před vlastním letoviskem je ostrůvek Koversada. Vrsar vyniká bohatými lesy a členitým romantickým pobřežím. Díky svým přírodním podmínkám patří k nejpříjemnějším letoviskům oblasti.
Rovinj je hlavním architektonickým klenotem benátské epochy Istrie. Toto kouzelné městečko rozložené na poloostrově si zcela zachovalo svůj původní ráz a řadí se mezi nejmalebnější místa celého Chorvatska. Hotely vyrůstají na sever i na jih od Rovinje. Pláže, podél nichž vede promenáda, jsou částečně doplněny betonovými plošinami, jinak zde nalezneme oblázky, kameny, místy i navezený písek.
Pula je istrijská metropole a významný přístav ležící v největší zátoce Istrijského poloostrova. Je významně poznamenána římskou antikou. Zachoval se zde monumentální Amfiteátr, slavobrána Sergiovců a Augustův chrám. Jako velké turistické středisko je vhodná zejména pro sportovně zaměřené návštěvníky a pro ty, kdo se chtějí o dovolené bavit. Pláže tvoří většinou veliké skalní plotny, doplněné podle potřeby betonovými plošinami, značná část pláží je kamenitá a štěrková.
Medulin je rybářské městečko a známé letovisko ležící 10 km jihovýchodně od Puly v nejjižnější části Istrie. Pro velmi dobré přírodní podmínky navštěvují Medulin s oblibou rodiny s dětmi. Moře je zde průzračné, pláže zčásti kamenité, zčásti oblázkové, na poloostrově Kašteja jsou oblázky na pláži drobnější a je zde i hrubý písek, borový les pak sahá až k plážím. Velmi dobré možnosti koupání jsou i na blízkých zalesněných ostrůvcích. Medulin má též jednu z největších nabídek sportovních aktivit na celém istrijském pobřeží.
Rabac je rybářské město se zajímavým centrem rozprostřené ve svahu na východě Istrijského poloostrova s překrásnými plážemi, táhnoucími se daleko podél pobřeží. Rabac je oblíben i pro rekreaci rodin s dětmi. Na plážích jsou oblázky, štěrk i skalní plotny. V okolí jsou na členitém pobřeží četné malé zátoky s krásným koupáním.
Moře a pláže
Moře na celém pobřeží Istrie je průzračné a dokonale čisté, velmi vhodné pro potápění a šnorchlování. Pobřeží je většinou skalnaté a kamenité, proto je často uměle upravováno vytvářením betonových plat se schůdky do vody či navážením písku a oblázků. Přírodní písčité pláže se zde prakticky vůbec nevyskytují. V mnoha místech je lepší používat obuv do vody, kvůli kamenům i kvůli výskytu mořských ježků. Moře okolo Istrijského poloostrova je zpravidla dosti hluboké, řada letovisek sice nabízí pláže s pozvolným vstupem do vody, žádné však není zcela ideální pro malé děti a neplavce. Na hotelových plážích je zpravidla poskytován plážový servis. Převažují však pláže veřejné, na něž si lze cokoli přinést, ale nejsou pravidelně udržovány a nemají sociální zařízení. Pláže Istrie řadíme k nejkrásnějším na Jadranu.
Doporučené trasy z ČR
Č. Budějovice, D. Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach,
Brno, Mikulov, Wien, Graz, Maribor,
a dále Ljubljana, Postojna, směr Trieste, Koper, Buje, Poreč
Praha 810 km, Brno 670 km