Města

Objevte s námi to nejkrásnější, co Města nabízí.

V Polsku je celkem 887 měst. V největší Varšavě bydlí 1,7 mil. lidí (s okolní aglomerací pak 3 milióny) a ve Wyśmierzycích, nejmenším polském městě, je to pouze 884 obyvatel. Města jsou nejen centry svých regionů, ale mají také neopakovatelný charakter. Lodž je známá svou reprezentativní ulicí Piotrkowskou a průmyslovými paláci z 19. století. Je zde největší evropský městský les. Krakov, historické hlavní královské město na kopci Wawel, je dnes zábavním a kulturním centrum Polska. Je zde deponována čtvrtina muzejních sbírek celého Polska a hospůdek je zde nepočítaně. Trojměstí Gdaňsk, Sopoty, Gdyně propojilo 3 odlišná sídla do jednoho městského organismu.

Pestrá mozaika nadmíru zajímavých měst a městeček

Polskou městskou krajinu však tvoří nejen ta velká, ale – a možná především – ta menší města. Provinční městečka jsou výjimečná. Kazimierz Dolny u Visly, milovaný umělci. Sandomierz s úžasným množstvím památek, které stojí na provrtaném podloží – labyrintu sklepů vyražených ve skále. Suwałki se zástavbou z dob Kongresového státu umístěnou podél jedné ulice. Borne Sulinowo, militarizované město, které přes 40 let neexistovalo na mapě Polska. Płock s románskou katedrálou a hradem na vysoké strži nad Vislou a Pułtusk s nejdelším náměstím v Evropě. Biecz, architektonický zázrak starý více než 400 let, který vznikl díky měšťanům zbohatlým na obchodu s uherským vínem. Chełmno, křižácké vzorové město, které si zachovalo středověké uspořádání nenarušené novější výstavbou, a je navíc Mekkou zamilovaných – jsou zde přechovávány relikvie sv. Valentýna.

Varšava – město, jež povstalo z ruin

Po 2. světové válce zcela zničená Varšava řešila naléhavou potřebu obnovy města. Podle tehdejších sloganů tak začal "celý národ stavět novou Varšavu". Bylo nezbytné obnovit nejen historické budovy a královský hrad, ale hlavně řadové domy. Původní úzké uličky nahradily moderní bulváry. Přestože byla velká část původních domů nahrazena, některé starší se zachovaly. Mnohé kostely pak byly obnoveny v původním vzhledu. Novou dominantou metropole se stal 235 metrů vysoký Palác kultury a vědy vybudovaný ve stylu socialistického realismu, jako "dar národů Sovětského svazu polskému lidu". Slavnostně byl dokončen roku 1955. Centrum, Staré Město, bylo po válce od základů znovu postaveno. V rozsáhlé rekonstrukci trvající od roku 1949 až do 1963 se podařilo obnovit vzhled města tak, aby budovy vypadaly jako 200 let staré. V roce 1980 bylo zrekonstruované historické Staré Město zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Dnes v této části Varšavy najdete spoustu památek.

Krakov – nejkrásnější město Polska plné památek a zábavy

Krakov je historická rezidence polských králů s hradem Wawel a katedrálou, sídlo starobylé univerzity a arcibiskupství. Staré město s množstvím historických památek i parků je oblíbený cíl turistů a je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO. Je to úžasné město plné barů, historických památek, uměleckých děl a příjemných lidí. Každoročně sem přijíždějí tisíce turistů za atmosférou, památkami a dobrým jídlem. Mnozí též za odkazem papeže Jana Pavla II. – v Krakově před svým pontifikátem působil ještě jako Karol Wojtyla, býval krakovským arcibiskupem, má ve městě mnoho pomníků a na arcibiskupském paláci ve Francziskanske ulici "své" okno. Krakov je velký právě tak, abyste jeho historické centrum zvládli pohodlně prochodit. Má neuvěřitelné množství městské zeleně rozeseté v mnoha parcích a pro jeho atmosféru je určujících 50 tisíc studentů zdejších univerzit.

Zajímavosti hanzovního města Elbląg

Elbląg (česky Elbínek) byl založen křižáckým Řádem německých rytířů, byl i aktivním členem hanzy. Město, jež prošlo nesčetnými vzestupy a pády, proslavil Elblągský kanál, světoznámá hydrotechnická památka spojující západní Mazurská jezera s lagunou Visly. Originalita kanálu spočívá v nutnosti překonat 100 metrový výškový rozdíl pomocí stavidel a kluzných kolejnicových systémů. Ve městě samotném si nenechte si ujít zejména katedrálu sv. Mikuláše (Katedra św. Mikołaja) na náměstí Plac Katedralny ve Starém Městě. Jde o gotickou cihlovou katedrálu z poloviny 13. století s 97 m vysokou věží s vyhlídkovou terasou.

Lublin – jedno z nejstarších polských měst s výraznou židovskou stopou

Údolí řeky Bystřice (Bystrzyca) dělí východopolské město Lublin na dvě krajinářsky odlišné části – kopcovitou levobřežní a plochou pravobřežní část. Lublin je jedním z nejstarších polských měst, díky čemuž je zde možné najít historické památky ze všech období. Mimořádně cenné jsou byzantské malby z roku 1418 v gotické kapli, nacházející se na nádvoří hradu. Zajímavý je také celý areál Lubelského hradu s kostelem sv. Trojice a mohutným pozdně renesančním donjonem – věží poslední obrany. V blízkosti hradu jsou objekty bývalé nemocnice sv. Lazara a kostel sv. Vojtěcha. Druhým architektonickým symbolem města je Krakovská brána, ve které sídlí Historické muzeum města Lublinu.

Staleté dějiny Židů v Lublině, neformálního hlavního města židovských komunit ve východním Polsku, si lze připomenout na místě koncentračního tábor Majdanek ve velmi silně působící expozici. Dějiny místních Židů jsou prezentovány také v Pamětní síni lublinských Židů v synagoze Chewra Nosim.

Janów Podlaski – navštivte nejstarší polský hřebčín

Janów Podlaski je město s 2700 obyvateli v Lublinském vojvodství nedaleko hranice s Běloruskem. Nachází se zde nejstarší polský hřebčín z roku 1817, jenž je díky chovu plnokrevných arabských koní známý po celém světě. Historický hřebčín nabízí kromě krásných arabských koní také mnoho památek. Park je obklopen stájovým komplexem z devatenáctého století, z nichž dva navrhl slavný architekt Henryk Marconi. Zařízení je otevřeno návštěvníkům. S průvodcem můžete navštívit stáje a dozvědět se více o historii chovu koní.


Oblíbené hotely