Bezpečné lyžování
Dětští lyžaři bývají těmi nejnadšenějšími, ale zároveň nejohroženějšími na svahu. Abyste zajistili vašemu malému závodníkovi co největší bezpečí, nezapomeňte mu pořídit vybavení v podobě lyžařské helmy, brýlí, chrániče páteře a správně seřídit lyže. Samozřejmostí je také kvalitní pojištění na hory.
Lyžařská helma může zachránit život
Stejně jako dáváme dítěti helmu na kolo, neměli bychom na ni zapomínat ani na lyžích. Lyžařská helma může při prudkém nárazu nebo pádu zachránit vašemu malému lyžaři život. Na sjezdovkách navíc na děti číhá nebezpečí nejen v podobě pádů, ale také střetů s neopatrnými dospělými lyžaři.
Kde je lyžařská helma pro děti povinná?
- Itálie: do 18 let věku (do konce roku 2021 do 14 let)
- Rakousko: do 15 let věku kromě spolkových zemí Tyrolsko a Vorarlbersko
- Slovinsko: do 15 let věku
- Slovensko: do 15 let věku
- Francie, Švýcarsko: lyžařská helma je pouze doporučená, případně povinná v některých skiareálech
- Německo, ČR: lyžařská helma je pouze doporučená
Proč se vyplatí pojištění na hory?
Kvalitní pojištění na hory by mělo být nezbytnou součástí každé lyžařské dovolené. Přestože po celé EU máme v případě nutnosti nárok na ošetření na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění, tento nárok platí pouze ve veřejných lékařských zařízeních, která zdaleka nenajdete všude, a zahrnuje pouze bezplatné ošetření, na něž mají nárok i místní občané. V mnoha zemích je navíc nutné uhradit poměrně vysokou spoluúčast za ošetření, léky, hospitalizaci nebo dokonce převozy. Např. v Rakousku a Francii navíc nejsou ze zdravotního pojištění hrazeny drahé zásahy horské služby.
Tip: pořiďte si výhodné cestovní pojištění od ERV Evropské pojišťovny sestavené speciálně pro zimní dovolenou na horách, jež poskytuje vysoké krytí rizik a rychlé vyřízení škody do 7 dní.
Zásady bezpečného lyžování
Mnoho rodičů zapomíná seznámit svoje ratolesti se zásadami bezpečného lyžování. Na co je vhodné dítě před jeho první zimní dovolenou upozornit?
- Dát pozor na ostatní lyžaře - dospělí lyžaři se na sjezdovce pohybují ve vysokých rychlostech. Je důležité, aby dítě vědělo, že se jim nesmí nečekaně plést do cesty, zastavovat pod kopcem na místě, na které není shora vidět a celkově si musí hlídat prostor kolem sebe a udržovat odstup od ostatních lyžařů.
- Hlídat svoje vybavení - dítě si musí být vědomo, že ztracené rukavice, šála či čepice může vést k nachlazení či omrzlinám, neopatrně odložené lyže k úrazu jiného lyžaře a nezajištěné hůlky popruhy na rukou k vypadnutí a následnému nebezpečnému zranění.
- Nepřeceňovat vlastní schopnosti – obzvlášť u starších dětí, které nemáte na horách neustále pod dohledem, je nezbytné, aby nepřecenily svoje schopnosti. Věnujte čas vysvětlování ohledně značení sjezdovek a jejich vhodnosti pro různé typy lyžařů.
Jak zabavit dítě v autě
Cesta do Alp i na české hory se obvykle neobejde bez několika hodin strávených v autě nebo autobuse. Dlouhé sezení ve stísněných prostorách vozidla a nekonečné čekání na slíbené radovánky na sněhu bývá často doprovázeno nelibostí dětí a opakovanými dotazy „když už tam konečně budeme?!“. Nechte si od nás poradit, jak na cestování s dětmi autem či autobusem, aby vaše cesta na hory proběhla příjemně.
Obstarejte dětem zábavu
Nevíte si rady, jak zabavit nejmenší děti v autě či autobuse? Dáme vám skvělé tipy.
- Na sedadlo před dítětem umístěte kapsář s pastelkami, omalovánkami, knížkami a drobnými hračkami (pokud nemáte kapsář, můžete tyto předměty dát do plastového boxu a položit vedle dítěte, aby na něj dobře dosáhlo).
- Pusťte dítěti na tabletu oblíbenou pohádku.
- Dejte vašemu malému nezbedovi stírací tabulku na kreslení – může pro vás malovat různé předměty a vy budete hádat, o co jde.
- Přehrávejte dítěti oblíbené písničky nebo mluvené pohádky.
- Hrajte různé hry se slovy – slovní kopanou, hádej, kdo jsem a na co myslím atd.
- Vyprávějte vašemu malému nezbedovi příběhy nebo společně zpívejte.
Jak zabavit starší děti v autě či autobuse?
- Dejte dítěti k dispozici fotoaparát, ať zaznamenává cestu.
- Soutěžte – např. kdo jako první spatří více červených aut, chodců, mraků na obloze apod.
- Učte dítě dopravní značky.
- Připravte doma plán s městy a zajímavými místy na vaší cestě – dítě je pak může vyhlížet a následně odškrtávat ty, které jste minuli.
- Dejte dítěti k dispozici mobilní telefon nebo tablet s hrami.
Lyžařské školky
Máte doma malého nezbedu a přemýšlíte, že ho sebou vezmete na první zimní dovolenou? Pokud již dosáhl dvou a půl až tří let věku, je nejvyšší čas začít s výukou lyžování. Jestliže se necítíte na to, že budete vaše dítě učit lyžovat sami, využijte služeb lyžařských školek.
Lyžařská školka nebo rodič jako učitel?
Ačkoliv sami můžete být velmi zdatnými lyžaři, doporučujeme s prvními krůčky na lyžích zamířit do lyžařské školky. Váš začínající závodník se bude pohybovat v ohraničeném areálu s ostatními dětmi, takže bude chráněn před možným nebezpečím v podobě rychle jedoucích dospělých snowboardistů či lyžařů na sjezdovce. Výuku vaší ratolesti bude mít na starosti profesionální instruktor, ke kterému bude mít dítě větší respekt než k vám a navíc mu zabrání napodobovat vaše lyžařské chyby. Dalším obrovským plusem je, že profesionální instruktoři přesně vědí, jak malé děti motivovat a jak jim popsat techniku lyžování, aby ji správně pochopily.
Individuální x skupinová výuka
- Individuální výuka je vhodná pro nejmenší lyžaře, kteří potřebují plnou pozornost dospělé osoby při prvních krůčcích na lyžích.
- Skupinová výuka je ideální pro starší děti, jež jsou zvyklé pohybovat se v kolektivu dětí pod dohledem dospělé osoby a mezi vrstevníky jsou motivovány k lepším výkonům a rychlejšímu osvojení nových dovedností.
Dětské kluby NEV-DAMA
Rodiny s dětmi patří mezi naši nejoblíbenější klientelu, proto jim v rámci našich zájezdů zajišťujeme také výuku lyžování. V italských Alpách provozujeme dětské kluby, které organizují pro děti zábavný program a pomáhají jim zlepšovat lyžařské dovednosti a rodičům zajišťují volné chvíle a zasloužený odpočinek. Služby našich dětských klubů jsou pro vás zdarma!
Chcete vyrazit s dětmi na parádní zimní dovolenou? Z naší nabídky výhodných lyžařských zájezdů pro rodiny si určitě vyberete.
Vybavení pro dítě
Kdy jsou děti šťastné? Když se cítí v pohodlí a bezpečí. Aby byly první obloučky i sjezdy vašeho malého závodníka na lyžích co nejpříjemnější a nejbezpečnější, pořiďte mu správnou lyžařskou výbavu. Poradíme vám, jak na to.
Na co se zaměřit, když kupujete lyžařské brýle pro dítě?
Velikost
Lyžařské brýle musí dítěti dobře sedět a nesmí ho nikde tlačit. Brýle vždy zkoušejte spolu s lyžařskou helmou.
Zorník
- Počet vrstev - doporučujeme dvojité zorníky (účinně bojují se zamlžováním).
- Tvar - vsaďte na sférické zorníky (nezkreslují a zajišťují lepší periferní vidění).
- Propustnost světla - existují čiré, tmavé a zrcadlové zorníky.
- Zabarvení zorníků:
- ztmavující zorníky – vhodné pro jasné a slunečné počasí,
- rozjasňující zorníky – ideální pro špatné povětrnostní podmínky.
Co všechno by mělo být součástí oblečení na lyže pro děti?
- Kvalitní nepromokavá a zároveň prodyšná lyžařská bunda a kalhoty nebo kombinéza
- Teplé lyžařské rukavice
- Šála nebo jiná ochrana krku
- Čepice či kukla pro případ pobytu venku bez helmy
- Hřejivý svetr či mikina (např. softsheel, fleece)
- Funkční prádlo
- Pohodlné spodní prádlo a teplé ponožky
Jak naučit dítě lyžovat
Nechce se vám výuku lyžování dítěte svěřovat do rukou lyžařských školek? Přejete si být svědky prvních lyžařských krůčků a obloučků vašeho malého závodníka? Pokud máte v úmyslu angažovat se ve výuce lyžování sami, nechte si od nás poradit, jak na to.
Dvanáctero zásad správné výuky lyžování
- Do výuky lyžování se pusťte od 2,5-3 let věku dítěte s ohledem na jeho psychický a fyzický vývoj.
- Základním pravidlem, se kterým musíte výuku začínat je: motivovat, chválit a obrnit se trpělivostí. Dřív, něž dítě začne dělat pokroky, mu totiž můžete lyžování znechutit přílišným nátlakem nebo velkými očekáváními z vaší strany.
- Začněte úplnými základy na rovince:
- nejprve se dítě musí naučit na lyžích stát a získat stabilitu,
- poté si vyzkouší, jak si s lyžemi sednout na zem a zase se zvednout (díky tomu se váš malý lyžař seznámí s pocitem lyží na nohou a s tvrdostí lyžáků, což dělá zejména nejmenším dětem často problém),
- následují první „krůčky“ na lyžích s posouváním nohou vpřed,
- dále přenesení váhy na pravou a následně levou hranu lyží,
- poté jízda v pluhu, kdy se dítě postaví na vnitřní hrany lyží špičkami k sobě a poznává, že čím více se staví na vnitřní hrany, tím víc lyže brzdí.
- Po zvládnutí základů můžete tahat dítě na provaze, což simuluje i jízdu na vleku. Začínající lyžař si může zkoušet, jak se lyže při rychlejší jízdě chovají a beze strachu tak natrénuje správnou techniku.
- Následně přidejte podřepy, jelikož vertikální pohyb je při lyžováním jedním ze základních pilířů správné techniky – táhněte dítě za provaz nebo za hůlku, přičemž bude zkoušet podřepy a plužení. Dobrý cvik je také tzv. housenka, kdy dáváme lyže od sebe a k sobě a kreslíme do sněhu pomyslné dílky housenky.
- Poté již můžete vzít dítě na mírný svah a začít s procvičováním zatáčení:
- nejprve přijde na řadu velký oblouk, aby si váš malý lyžař uvědomil pohyb a postavení lyží a těla, který je potřeba provést k vyjetí oblouku – dítě předsune lyži, za kterou zatáčí (tzn. směrem dolů z kopce) a podřepne, přičemž váhu přenáší dopředu, pozor na nechtěný záklon,
- než začneme s obloučky, je dobré, aby si dítě zkusilo zatočit a vyjet do protisvahu, díky čemuž se naučí i zastavit a získá větší jistotu,
- pokud má váš začínající lyžař stále problém pochopit zatáčení, poraďte mu, ať zvedá vrchní lyži, to ho přiměje porozumět, kde je potřeba mít váhu, aby lyže zatočily.
- Mezi jednotlivými pokusy sjezdů opakujte cvičení na rovinkách, aby dítě získávalo větší a větší jistotu na lyžích – dřepy, sedání, zvedání, poskoky, stoj na jedné noze.
- Dělejte ve výuce přestávky, nejlépe jednou za 45 minut, jelikož malí lyžaři déle neudrží pozornost. Nezapomínejte i v přestávce pochválit, jak se zlepšuje.
- Zařaďte také stoupání do mírného kopečku na lyžích bokem, přičemž si dítě vyzkouší, jak fungují hrany lyží.
- A zase chválit a chválit a třeba i slíbit odměnu za úspěchy, motivace je při výuce velmi důležitá.
- Vyvarujte se nejčastějších chyb:
- nohy do x,
- přílišné přetáčení pánve,
- malý podřep,
- přenášení vyšší váhy na hrany, než je třeba,
- předčasné použití hůlek (lepší je začínat bez hůlek, dítě se soustředí na práci nohou a hůlky můžeme přidat později),
- nežádoucí záklon při jízdě s lanem (dítě nesmí na laně „viset“, lanem ho pouze jistíte a přidržujete, když je potřeba).
- Na závěr práce s hůlkami:
- hůlky by měly být při zapíchnutí tak vysoké, aby ruka v lokti svírala pravý úhel,
- hůlkou bychom měli píchnout do sněhu směrem z kopce a hůlku objet obloučkem,
- zapíchnout – podřep + předsunutí spodní lyže – objet hůlku – narovnat.