- Nev-Dama.cz
- Zima
- Česká republika
- Beskydy
Beskydy (polsky Beskidy) je označení pro vnější severní horské pásmo Karpat. Rozkládá se na území Česka, Polska a Slovenska. Dělí se na menší zalesněná pohoří: Moravskoslezské Beskydy, Slezské Beskydy, Kysucké Beskydy a Oravské Beskydy. V Polsku se rozlišují Západní Beskydy a Východní Beskydy. Nejvyšší horou Beskyd je Babia hora (1.725 m n. m.) na hranici mezi Polskem a Slovenskem v oblasti Oravských a Žywieckých Beskyd. Beskydy mají dostatek srážek, pestrou floru a faunu a nachází se zde řada rekreačních lokalit. Součástí moravských Beskyd je od roku 1973 Chráněná krajinná oblast Beskydy.
Moravskoslezské Beskydy
Moravskoslezské Beskydy, v českém úzu však běžně jen Beskydy, jsou pohoří rozkládající se v nejvýchodnější části České republiky u hranic se Slovenskem (mají malý přesah do okresu Čadca). Téměř celé jejich území pokrývá CHKO Beskydy o rozloze 1.160 km², která nicméně zasahuje i do Hostýnsko-vsetínské hornatiny a Javorníků. Geomorfologický celek se rozkládá mezi Valašským Meziříčím a Jablunkovem, převážně v okrese Frýdek-Místek. Od Slezských Beskyd je pohoří odděleno Jablunkovským průsmykem a Jablunkovskou brázdou. Nejvyšším vrcholem je Lysá hora, jejíž výška činí 1.324 m n. m. Dalšími vysokými nebo známými horami jsou Smrk, Kněhyně, Travný, Radhošť a Javorový. Celkem je v Beskydech 32 tisícovek. Hlavní hřebeny Moravskoslezských Beskyd jsou odděleny velmi hlubokými údolími a díky tomu má řada hor velmi vysokou prominenci (převýšení od sedla). Hned 4 vrcholy mají prominenci kolem 500 m a víc (Lysá hora, Smrk, Travný a Kněhyně).
Sněhové a meteorologické podmínky
V Beskydech spadne velké množství srážek. Roční úhrn srážek se drží nad 750 mm. Lysá hora s ročním průměrem 1459,2 mm/rok (rekord 2254,7 mm) patří k nejdeštivějším místům v ČR. Často se zde objevují zimní teplotní inverze, způsobené těžším chladným vzduchem v údolích a lehčím teplejším vzduchem na hřebenech. V údolí tak bývá často zataženo, zatímco na vrcholcích svítí slunce. Dle údajů meteorologické stanice na Lysé hoře je průměrná výška maximální sněhové pokrývky 196 cm. Nejvíce sněhu bylo na Lysé hoře v zimě 1910/11, a to 491 cm. V masivu Moravskoslezských Beskyd jsou občas zaznamenány i laviny, např. na severozápadním svahu Smrku.
Lysá hora na běžkách
Zdolat Lysou horu, to je výzva pro každého milovníka běžeckého lyžování. Vynaložená energie je vyvážena odměnou v podobě nádherných výhledů a samozřejmě také zpátečním sjezdem. Lysohorská běžecká magistrála (strojově upravovaná trasa z Albínova náměstí na Lysou horu) měří 13,5 km. Po celou dobu je trasa vedena oranžovými směrovkami. Mezi zajímavosti trasy patří mohyla Ivančena, Malenovický kotel a především skvostná zimní beskydská krajina s nádhernými výhledy na okolní hory. Při pohledu do hlubokých údolí naleznete i zrcadlící se hladinu přehrady Šance. Odměnou za zdolání Lysé hory jsou při dobré viditelnosti jedinečné výhledy na všechny světové strany. Mezi nejcennější trofeje fotografů patří štíty Malé Fatry či dokonce Vysokých Tater na Slovensku. Občerstvení na vás čeká v Bezručově chatě a chatě Maraton.
Golf & Ski Resort Ostravice – unikátní sportovně-rekreační destinace v srdci krásného horského údolí Moravskoslezských Beskyd
Komfortní Golf & Ski Resort Ostravice se nachází mezi nejvyššími horami Beskyd, Lysou horou a Smrkem, na úpatí hory Žár v obci Ostravice. Tamní mistrovské golfové hřiště během zimy nabídne hned několik tratí pro běžecké lyžování o souhrnné délce 6.040 metrů. Tratě jsou nejen skvěle udržované, s umělým zasněžováním, ale také osvětlené a splňují ta nejpřísnější kritéria pro mezinárodní běžecké závody. V areálu je i půjčovna kvalitních běžek, holí a bot. Nástup do běžeckých stop je v prostoru driving range golfového klubu.
Kdysi malá beskydská podhorská osada Ostravice lemující tok stejnojmenné říčky se stala hojně navštěvovaným rekreačním střediskem. Nedaleko proti proudu řeky Ostravice se nachází přehradní nádrž Šance. V okolí naleznete množství dobře značených turistických tras na horské hřebeny. Z Ostravice často začínají výlety na Lysou horu (1.324 m n. m.), nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, poskytující neopakovatelný rozhled na hřebeny Beskyd, Jeseníků, Vysokých a Západních Tater. Beskydy ovšem nabízející celou řadu dalších zajímavých míst masovou turistikou téměř nedotčených. V obci Ostravice se nachází malý pivovar a srub Petra Bezruče, autentická památka i se zařízením interiéru, který si básník sám navrhl. Milovníky bezpečného adrenalinu láká lanové bludiště Opičárna. Pro sjezdové lyžaře jsou v pohodlném dosahu menší skiareály Opálená (nejbližší, 4 km), Na Čele a Ostrá-Malenovice.
Pustevny a Radhošť – nejnavštěvovanější místa v Beskydech
Pustevny patří po celý rok k nejnavštěvovanějším místům v Beskydech. Hřeben táhnoucí se od lanovky na Radhošť nabízí daleké výhledy do údolí a mnoho zajímavých míst k zastavení. Přímo v sedle jsou to stavby Dušana Jurkoviče (hotel Maměnka, po požáru zrekonstruovaná restaurace Libušín, zvonička) a dále na hřebeni rozhledna Cyrilka, socha boha Radegasta a kaple se sousoším sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti. To vše je kouzelné poznávat za slunečného počasí při jízdě v bílé stopě. Trasa Pustevny – Radhošť a zpět měří 8 km. Z Pusteven vede na Radhošť modrá turistická značka, která bývá mnohdy plná pěších návštěvníků, čímž trpí i strojem projetá stopa. V případě, že se vydáte na tuto trasu přes týden, kdy tolik turistů na hřebeni není, můžete si vychutnat toto jedinečné místo při jízdě v bílé stopě. Profil hřebenové trasy je mírně zvlněný a nabízí i zážitky z menších sjezdů. Kromě široké nabídky občerstvení v sedle na Pustevnách jsou další dvě možnosti přímo na trase. První hned po cca 1 km v bufetu u sochy boha Radegasta a druhá v restauraci hotelu Radegast stojícího na dohled od kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti.
Pustevny však nejsou jen o trase Pustevny-Radhošť, do stopy se dá vyrazit více směry. Díky své nadmořské výšce s dobrými sněhovými podmínkami jsou Pustevny a jejich okolí ideálním místem pro běžecké lyžování.
Ski resort Bílá
Chystáte-li se na hory s celou rodinou, můžete právě ve ski resortu Bílá vyzkoušet mnoho aktivit pro děti i dospělé. Velmi navštěvovaný lyžařský areál v údolí jen pár kilometrů od hranic mezi Českou a Slovenskou republikou poskytuje řadu služeb. Lanovka nebo vleky vás vyvezou na sjezdovky různé délky a obtížnosti, od závodní až po dětskou. Za lyžováním do Beskyd můžete přijet i bez vybavení, veškeré náčiní se dá totiž na Bílé půjčit. V servisu se zase postarají o opravy, nastavení a údržbu. Jestli si nejste vy nebo vaše dítě příliš jistí svým sjezdařským stylem a technikou, ve zdejší lyžařské škole SunSki se můžete zdokonalit.
Co se týče běžeckých tratí, z Bílé vycházejí hned čtyři okruhy – ve směru na Staré Hamry, Mezivodí, Samčanku nebo Bumbálku. Stopy se pravidelně udržují.
Beskydská magistrála
Beskydská magistrála představuje unikátní síť upravovaných běžeckých tras v Beskydech. Propojeny jsou zde upravované trasy o délce 300 km v 9 lokalitách po celých Beskydech, které se dají využít i mimo zimní sezonu. K lyžařským běžeckým trasám se dostanete autem, autobusem či vlakem. Beskydská magistrála vás provede po stovkách kilometrů hřebenových tras. Cestou budete míjet malebné dřevěné chaloupky. Toto je přehled upravovaných tras (krom výše uvedených):
- Běžecké tratě v okolí Mostů u Jablunkova – do stopy lze nastoupit přímo v lyžařském areálu v Mostech u Jablunkova.
- Traverzové cesty Těšínských Beskyd – lyžařské trasy vedoucí po lesních cestách úbočími beskydských hřebenů s množstvím typických horských chat.
- Lyžařská běžecká trasa Travný – běžkařský okruh vedený po lesních cestách v masivu Travného s pěknými výhledy.
- Lyžařská běžecká trasa pod Velkým Javorníkem vedoucí úbočím Velkého Javorníku z Veřovic do Frenštátu pod Radhoštěm.
- Lyžařské běžecké trasy ve Vsetínských Beskydech a Javornících – hřebenovka od Vsetína až po Bumbálku a trasy v okolí Velkých Karlovic. Krásné výhledy, dřevěná architektura, horské chaty.