Val Gardena / Alpe di Siusi

Objevte s námi to nejkrásnější, co Val Gardena / Alpe di Siusi nabízí.

Vážení zákazníci,
rádi bychom vás upozornili, že informace uvedené o lyžařském středisku nejsou aktualizované. Vzhledem k tomu, že středisko ještě nezveřejnilo všechny aktuality ohledně sezóny 2024/2025, mohou se některé údaje změnit.
V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat na e-mailu info@nev-dama.cz.
Děkujeme za pochopení.

Lyžování ve středisku Val Gardena / Alpe di Siusi

Val Gardena / Alpe di Siusi – jeden z vrcholů lyžařské nabídky Itálie

Val Gardena (tedy údolí Gardena, německy Gröden, ladinsky Gherdëina) je jedním z vrcholů lyžařské nabídky Itálie vůbec, v různých anketách se umisťuje na prvním, nebo nejhůře na jednom z prvních míst v žebříčku nejprestižnějších lyžařských oblastí nejen v evropském, ale i světovém měřítku, často jako jediný zástupce Jižních Tyrol nebo vůbec celé Itálie.
Proč je toto údolí, ležící východně od brennerské dálnice, rozprostírající se od údolí řeky Isarco po průsmyk Gardena pod masivem Selly, tak výjimečné?

V prvé řadě se o tuto jedinečnost zasloužila sama příroda, která zde vytvořila jedny z nejkouzelnějších scenérií Dolomit, které návštěvníka ohromí v kteroukoli roční i denní dobu. Zvláště západ slunce, který do růžovočervena zbarví bělostné vápencové štíty tyčící se nad údolím, zanechá v mysli návštěvníků nesmazatelnou stopu.

Gardenu objevili turisté jako jednu z prvních oblastí v Dolomitech, a to i díky její snadné dostupnosti. Dnes lanovky Val Gardeny z brennerské dálnice dosáhnete za pár minut a při cestě z ČR jde o jedno z nejbližších středisek italských Dolomit.

Kolébka ladinské kultury se svébytnými tradicemi

I po stránce tradic, historie a kultury má Val Gardena co nabídnout. Oblast je jednou z kolébek ladinské kultury, a tudíž nabízí ideální příležitost k poznání kuchyně a zvyklostí tohoto padesátitisícového národa, o němž se u nás ví jen málo. Mnozí návštěvníci si existenci Ladinů uvědomí až díky trojjazyčným nápisům. Kromě italštiny a němčiny, obvyklé kombinace v celé, převážně germanofonní provincii Bolzano, v níž leží i Val Gardena, se přidávají i nápisy ladinské. Tak například Ortisei, hlavní centrum oblasti, se německy nazývá St. Ulrich a ladinsky Urtisëi. Ladini mají vlastní školy, časopisy i přílohy provinčních deníků v ladinštině. Jazykově je ladinština podobná švýcarské rétorománštině a rovněž přežila jako relikt původní latiny jen díky staletím izolace obyvatel v odlehlých horských údolích, jako je též Badia, Fassa, Livinallongo či Cortina. Každé z těchto údolí pak má vlastní dialekt ladinštiny. Díky podpoře ze strany autonomní oblasti Trentino – Alto Adige dnes tato menšina prožívá rozkvět a rozhodně jí nehrozí vymření. Gardeňané jsou dokonale trojjazyční – doma se baví ladinsky, jako druhý jazyk používají němčinu (do roku 1918 byli ostatně součástí rakouského Tyrolska) a problém pochopitelně nemají ani s italštinou. O minimální migraci obyvatelstva v historii této oblasti svědčí i absolutní převaha několika málo rodů ve zdejší populaci. Už i podle vývěsních štítů zjistíte, že se zde málokdo jmenuje jinak než Kostner, Runggaldier, Perathoner, Demetz nebo Senoner. K Ladinům se hlásí na 90 % obyvatel gardenského údolí, na německojazyčné Tyroláky a Italy připadá jen po 5 %. Jediná tradice, která je trochu ohrožena v souvislosti s překotným zbohatnutím oblasti ve druhé polovině 20. století, je zdejší pověstné řezbářství. Až budete zvažovat zakoupení místních typických dřevořezeb, vězte, že některé z nich již dnes vznikají v Číně…

Sjezdovka Saslong – každoroční dějiště série závodů Světového poháru

To, co však do údolí Gardena láká návštěvníků nejvíce, jsou zdejší sjezdovky. Nepřitahují jen aktivní lyžaře, ale i diváky. Vždy před Vánocemi je Santa Cristina dějištěm série závodů Světového poháru, zejména legendárního sjezdu Saslong, považovaného za jeden z nejnáročnějších v celém seriálu (letos zde muži závodí v super-G a ve sjezdu 15.–16. 12. 2023). Díky zvláštnímu profilu s pověstnými „velbloudími hrby“ je vždy doslova pohřebištěm favoritů, málokdy zde vítězí jezdci z popředí klasifikace. Jen málo lyžařů odolá, aby si sjezdovku Saslong, končící pod krásným hradem Fischburg v Santa Cristině, sám nevyzkoušel. Val Gardena byla též místem konání Mistrovství světa v alpském lyžování 1970. Na zdejších sjezdovkách vyrostla celá řada italských šampiónů, v posledních dekádách můžeme zmínit například Isolde Kostnerovou, Petera Runggaldiera nebo Wernera Perathonera, ze současné generace lze jmenovat slalomáře Alexe Vinatzera.

Celkem 181 km prvotřídních sjezdovek plus další kilometry pist v rámci Sella Rondy

Dnes nabízí oblast Val Gardena / Alpe di Siusi celkem 181 km prvotřídních sjezdovek (98 % je uměle zasněžováno), což Val Gardenu v rámci oblasti Dolomiti Superski řadí na 1. místo před Cortinu d’Ampezzo, Alta Badii a Val di Fassa. Skipas Dolomiti Superski Vám umožňuje absolvování nejznámějšího italského skitouru – obousměrný objezd Sella Rondy. Při započtení vzájemně propojených středisek Alta Badia, Arabba/Marmolada a Val di Fassa dojdeme k úhrnnému počtu téměř 500 km tratí, jež lze projet s lyžemi na nohou. Samozřejmě je k tomu třeba použít notoricky známou oranžovou (celkem 42 km po směru hodinových ručiček, z toho cca 2/3 na lyžích, 1/3 na lanovkách) či zelenou (39 km ve směru opačném) variantu Sella Rondy, respektive alespoň některou její část. Sella Rondu si chce projet alespoň jednou snad každý návštěvník Dolomit, což je také její největší slabina. Občas se zde tvoří fronty a také provoz na sjezdovkách je nesrovnatelný se svahy, jež do okruhu zapojeny nejsou. Ani po lyžařské stránce není Sella Ronda maximem, které oblast dokáže nabídnout. Fajnšmekři dobře vědí, že okruh je náročností přizpůsoben spíše středně a méně pokročilým lyžařům, a řada dlouhých přejezdů je vysloveně nudných, zvláště pro snowboardisty. Naštěstí z celé Val Gardeny tvoří sjezdovky Sella Rondy jen malou část. Celkem Val Gardena disponuje 21 kilometry černých tratí pro labužníky a naopak 52 km modrých pro začátečníky. Zbylých 108 km je červených, takže si zde bezpochyby přijdou na své všichni milovníci lyžování či snowboardingu, pro které je zde navíc k dispozici špičkový snowpark na Ciampinoi nad Selvou.

Vysoce moderní přepravní zařízení (15 lanovek kabinových včetně unikátního „metra“ v Santa Cristině, 40 sedačkových, 24 vleků) s vysokou kapacitou (137.206 osob za hodinu) řadí oblast Val Gardena mezi italskou i evropskou špičku. Dlouho bylo jednou z mála slabin Gardeny chybějící přímé propojení areálů Alpe di Siusi a Seceda / Col Raiser se sjezdovkami zapojenými do Sella Rondy. I to je však minulostí, od zimní sezóny 2004/2005 se otevřelo "metro" - vláček spojující pod centrem Santa Cristiny dolní stanice lanovek na Saslong a Col Raiser. Celá oblast je tak definitivně dokonale propojena "na lyžích". Alternativou mnohdy časově náročných, a ne vždy ideálně vysněžených, přejezdů však je i nadále velmi dobře fungující síť skibusů.

Val Gardena se pyšní po celou sezónu tradičně výbornými sněhovými podmínkami a skvěle upravenými tratěmi všech stupňů náročnosti, ale přece jen je logické, že zejména tratě exponované k jihu (areál Seceda / Col Raiser a sjezdovky z Ciampinoi směrem k Plan de Gralba) v jarním období nelze udržet po celý den v ideálním stavu. Na druhou stranu obrovská rozloha i rozmanitost tratí vždy umožní zvolit místo s tvrdým sněhem, nebo naopak svah zalitý sluncem.

Kvalita i cena odpovídající náročné klientele

Val Gardena / Alpe di Siusi, logicky vzhledem ke své pověsti, nabízí převážně velmi kvalitní ubytování, odpovídající požadavkům náročné klientely, která tuto oblast dlouhodobě preferuje. Proto snad jediné, co se dá Val Gardeně vytknout, je celkově dosti vysoká cenová hladina spojená s častou vyprodaností nejžádanějších ubytovacích lokalit i termínů. Obojí je však dáno světovou prestiží i celkovou kvalitou celé oblasti. V některých termínech není možno vyhovět větší poptávce kvůli velkému podílu stálé, zejména německojazyčné, klientely ve zdejších ubytovacích zařízeních, jež jsou většinou spíše menších a středních rozměrů.

Selva Gardena, Santa Cristina a Ortisei, přirozená centra oblasti Gardena, lákají luxusními obchody i restauracemi. Cenová hladina zvolna klesá s rostoucí vzdáleností od Sella Rondy, nejlevněji je tedy v nejníže položeném Ortisei. Cenově ještě výhodnější jsou střediska spadající již pod po všech stránkách velmi dobrý skiareál Alpe di Siusi (německy Seiser Alm) s 63 km v průměru méně náročných sjezdovek, jako jsou Castelrotto, Siusi a Fié allo Sciliar. V nich sice platí skipas Val Gardena / Alpe di Siusi, ale přejezd na lyžích na Sella Rondu je odtud již dosti časově náročný. Od předminulé zimy cestu zrychlila spektakulární nová pista „Pilat“ z Alpe di Siusi do Ortisei s unikátním výhledem na celé údolí Val Gardena o délce 3 910 metrů s převýšením 623 m. Ovšem v Ortisei je pak stále třeba překonat hlavní silnici pěšky na druhou stranu údolí k lanovce na Secedu. Geograficky pak už náhorní plošina Altipiano dello Sciliar, kde tato střediska leží, do údolí Val Gardena nepatří.

Atraktivní je Val Gardena i svou nabídkou mimosjezdového vyžití. Kryté tenisové a squashové kurty, moderní bazén s relaxačním centrem v Ortisei, 115 km běžkařských tratí, saně, sněžnice a řada dalších možností skýtá záruku skutečně aktivního strávení dovolené.

Z výše zmiňovaných důvodů se jistě v dohledné době Val Gardena nestane středem masového zájmu českých lyžařů, ale kdo ji jednou zkusí, bude mít jistě tendenci se sem nadále vracet. Stejnou kvalitu bude totiž jinde hledat jen velmi obtížně. Proto nezbývá než Vám popřát šťastnou cestu, abyste co nejdříve slyšeli od místních hostitelů typické ladinské přivítání "Bënuni te Gherdëina!" – vítejte ve Val Gardeně!

Typy skipasů:

Val Gardena

platí pro skiareály Val Gardena a Alpe di Siusi, tedy pro všechna přepravní zařízení označená ve skimapě číslem; z důvodu napojení střediska na Sella Rondu a jen o málo nižší ceny oproti skipasu Dolomiti Superski není zprostředkováván CK

Dolomiti Superski

platí neomezeně ve všech 12 střediscích Dolomiti Superski

Oblíbené hotely