Rajecké Teplice

Objevte s námi to nejkrásnější, co Rajecké Teplice nabízí.

Rajecké Teplice (maďarsky Rajecfürdő) jsou město na severním Slovensku ležící asi 15 km jižně od Žiliny v nadmořské výšce 415 m n. m. Ve městě žije přibližně 2 800 obyvatel a je známé především svými lázněmi a termálními prameny. Vyvěrající voda má teplotu přibližně 39 °C. Léčí se zde nemoci pohybového ústrojí, nervové choroby a nemoci z povolání. Město leží na břehu říčky Rajčianky v Rajecké dolině, v podhůří Malé Fatry.

Historie lázní sahající až do 14. století

Nejstarší stopy osídlení byly objeveny v jeskyni Pod bukom (lid tzv. púchovské kultury). První zmínky o lázních pocházejí ze 14. století, největší rozvoj nastal po roce 1926. V době Slovenského národního povstání probíhaly v okolí prudké boje. Kromě lázní a termálního koupaliště Laura je turisticky přitažlivý mj. nedaleký hrad Lietava.

Působivá zřícenina hradu Lietava

Zřícenina hradu se rozprostírá u obce Lietava na skalnatém hřebeni Súľovských vrchů, přibližně 10 km od města Žilina a 13 km od Rajeckých Teplic. Goticko-renesanční hradní objekt je jednou z největších a nejzachovalejších zřícenin nejen na Slovensku, ale i ve střední Evropě. Hrad byl pravděpodobně postaven v 13. století šlechtickým rodem Balašovců. Za více než sedm století své existence prošel dlouhým stavebním vývojem ukončeným renesanční přestavbou. Zánik hradu je datován kolem roku 1760, kdy se už vzpomíná jako stavba v rozkladu. V letech 1300–1321 hrad obsadil a jeho majitelem se stal Matúš Čák Trenčianský. Po jeho smrti hrad dobyla královská vojska a vrátila ho původním majitelům. Uvádí se, že hrad koncem 17. stol. byl neobydlený, sloužil více méně jako sklad obilí a následně už jen chátral. Současný stav zříceniny je velmi zachovalý. V rekonstruovaných částech objektu jsou zachovány malované fragmenty na hradních zdech či tajemné germánské runy na nejvyšší skále v areálu hradu.

Poluvsianska skalní jehla

Poluvsianska skalní jehla je unikátní přírodní památka na území Rajeckých Teplic v městské části Poluvsie. Dolomitový skalní objekt jehlovitý tvaru se základnou přibližně 11 × 5 m dosahuje výšky přibližně 15 m. Vznikl díky erozi, která oddělila úzkou část brala od zbytku skalního masivu. Skalní jehla se v minulosti využívala na horolezecký výcvik, ale po čase se začaly objevovat pukliny na její střední a horní části, a tak byly jakékoli horolezecké aktivity na tomto skalním útvaru zakázány.

Skalní jehla stojí hned vedle hlavní silnice a všimnout si ji je možné i z vlaku, při zastávce Poluvsie. Dostaneme se k ní tedy po asfaltové silnici spojující Rajecké Teplice a Žilinu. Kolem útvaru vede i naučná stezka Rajecké Teplice – Porúbka, která prochází přes malebné území Rajecké doliny vedle již zmíněné skalní jehly do Přírodní rezervace Sluneční skály až k Přírodní památce Turská Skala. Trasa má délku 5,6 km a převýšení 300 m. Začíná v Rajeckých Teplicích na parkovišti naproti koupališti Laura.

Léčení a relaxace v Rajeckých Teplicích

Lázně Rajecké Teplice byly prvními lázněmi na Slovensku, jež vybudovaly moderní vodní svět s vnitřními a venkovními termálními bazény a saunový svět – komplex saun s prostornou relaxační odpočívárnou.

Základem zdejší terapie jsou přírodní termální prameny s teplotou až 39 °C, které mají vynikající léčebné účinky. Úspěšná je v lázních Rajecké Teplice léčba nemocí pohybového ústrojí stavů po úrazech a operacích kloubů a zad. Dobré výsledky dosahují lázně také v léčbě nervových onemocnění a nemocí z povolání. Lékař po konzultaci doporučí individuální léčebný program. Můžete též volit ze široké nabídky relaxačních a wellness pobytů, jež mají v ceně zahrnut konkrétní relaxační procedury. Lázně v Rajeckých Teplicích patří mezi nejnavštěvovanější lázeňská místa na Slovensku. Zajímavá lázeňská historie jim dodává unikátní atmosféru.

Oblíbené hotely