- Nev-Dama.cz
- Zima
- Polsko
- Orlické hory PL
- Zieleniec
Lyžování ve středisku Zieleniec
- nejlepší lyžování v Orlických horách, a to nejenom polských
- jedno z největších lyžařských středisek v Polsku
- poloha poblíž hranic s Českou republikou u Šerlichu
- k dispozici 21,6 km přehledných sjezdovek všech obtížností
- tradičně výborné sněhové podmínky a 100% umělé zasněžování
- 2 moderní páteřní expresní lanovky, večerní osvětlení pist
- celkově velmi slušná infrastruktura resortu
- několik běžeckých tratí, vedoucích i z Česka
- relativně vyšší ceny skipasů, ale i ubytování
Zieleniec Sport Arena – nejlepší lyžování v Orlických horách
Zieleniec Sport Arena je jedno z největších a nejlepších lyžařských středisek v Polsku, jehož historie sahá k přelomu 19. a 20. století. Dnes do Zieleńce přijíždějí milovníci lyžování nejen z celého Polska, ale i z těsně sousedící České republiky. Středisko je pravidelně oceňováno v různých anketách a soutěžích. Za svou oblibu vděčí především výjimečné poloze, je zasazeno mezi vrcholy Orlických a Bystřických hor a leží ve výšce 800–960 metrů. Dříve byl Zieleniec nejvýše položenou obcí v Sudetech. Je jedním z nejkrásnějších míst tohoto typu v Polsku. Atrakcí střediska jsou krásné výhledy poskytující nezapomenutelné dojmy v každém roční období.
Jedno z nejdostupnějších polských středisek
Zieleniec je jedním z nejdostupnějších polských středisek, neboť se rozkládá přímo na hraničním hřebeni nedaleko Šerlichu. Sjezdovky spadají vedle sebe z česko-polského hranice po spoře porostlém severním svahu. Relativně široké pisty jsou převážně modré až červené, přehledné, vzájemně si (až monotónně) podobné a dlouhé necelý kilometr. Členitější profil mají jen tratě v lokalitě Nartorama, přiléhající k Masarykově chatě na Šerlichu. 2 moderní páteřní expresní lanovky (vyhřívaná 6sedačková lanovka a „telemix“, tedy kombinace vyhřívané 6sedačky a 8místné kabinky) doplňují pomalejší sedačky a velké množství vleků (souhrnné číslo 31 přepravních zařízení je skutečně impozantní). Celková délka sjezdovek pak jasně převyšuje Deštné, Čenkovice či Říčky na české straně Orlických hor.
Příjezd do Zielence vede z ČR buď přes Náchod a Kudowu-Zdrój nebo přes Orlické Záhoří. Oblíbená však je i varianta pěšky od parkoviště pod Masarykovou chatou na Šerlichu – horní stanice lanovky Nartorama je jen zhruba 150 m od chaty, které si lze ulehčit pomocí krátkého vleku. Několik malých i větších parkovišť se v Zieleńci nachází v blízkosti lanovek a vleků a jsou zdarma.
Přes třicet lanovek a vleků ve 3 lokalitách
Sjezdovky Zieleńce vrstevnicově protíná silnice lemovaná hotelovými budovami, půjčovnami a lyžařskými školami. Sjezdovky lemuje množství restaurací i rychlého občerstvení.
Středisko se dělí do tří částí. Hlavní lokalitou je Winterpol s vyhřívanou 6sedačkou s oranžovou bublinou, která stoupá přímo z centra střediska. Kolem ní se rozprostírá široká červená carvingová pista přitahující největší davy lyžařů. Široká trať se odtud odděluje směrem k sousední 4sedačce Gryglowka, s níž má 6sedačka společnou výstupní stanici. Nejdelší, 2kilometrový sjezd vede z vrcholového hřebene podél 4sedačky Piatka.
Na východním okraji střediska, v lokalitě Nartorama, je cvičná louka s několika vleky a nad nimi moderní lanovka Nartorama Skyway Express s modrými bublinami směřující k Masarykově chatě na hranici s Českem. S hlavním areálem ji pojí asi půlkilometrová hřebenová cesta.
Na západním okraji střediska v okolí kostelíčku jsou cvičné louky Mieszko, které jsou s Winterpolem propojeny krátkou spojkou pod přemostěním hlavní silnice.
Středisko lze spíše doporučit začátečníkům a mírně pokročilým, určitě pak rodinám s dětmi. V okolí se nachází i několik zajímavých běžeckých tratí, které vedou i z Česka (Masarykova chata, Šerlich). Zapomenout nesmíme ani na kvalitní noční lyžování.
Specifické mikroklima blížící se alpskému
Zdejší specifické mikroklima se přibližuje alpskému. Velké množství srážek stojí za tím, že tu sníh leží téměř 150 dní v roce, v Zieleńci lze obvykle lyžovat dokonce ještě během velikonočních svátků. Ani plusové teploty zde však příliš nevadí, vyspělé zasněžovací technologie si s nimi hravě poradí. Výhodou je i celkově velmi slušná infrastruktura. Místo je vhodné kombinovat s nedalekými lázněmi Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój, případně Kudowa-Zdrój, vše velmi dobře dostupné bez dlouhých přejezdů.
Snad až příliš stejnorodé sjezdovky s nepříliš velkým převýšením
Místnímu skiareálu lze vytknout snad jen relativně monotónní sjezdovky s nepříliš velkým převýšením, a také ne zcela úplné propojení 3 místních frakcí. Ve srovnání s jinými polskými horskými středisky lze konstatovat i vyšší ceny skipasů, ale i ubytování. Za hezkého počasí bývají zaplněnější sjezdovky, kdy mohou náročnějším českým lyžařům překážet často nevyzpytatelně se pohybující polští začátečníci, tvořící obvykle většinu zdejších návštěvníků.
Typy skipasů:
Zieleniec Sport Arena
platí pro všechna přepravní zařízení ve skiareálu Zieleniec Sport Arena
Místní vzdálenosti:
Zieleniec
Duszniki-Zdrój: 12 km
Orlické Záhoří: 12 km
Olešnice v Orlických horách: 19 km
Kudowa-Zdrój: 20 km
Polanica-Zdrój: 23 km
Náchod: 25 km
Deštné v Orlických horách: 29 km
Kladsko: 34 km
Místní skibus:
2 linky (zelená a modrá) skibusů na trase Duszniki-Zdrój – Zieleniec Sport Arena a zpět od Vánoc 2024 do 1. poloviny března 2025; cena 5 PLN pro držitele potvrzení o zaplacení lázeňského poplatku v obci Duszniki-Zdrój, 15 PLN pro ostatní cestující
Doporučené trasy:
Praha, Hradec králové, Náchod, Kudowa-Zdrój, Lewin Kłodzki
Bratislava, Brno, Svitavy, Lanškroun, Červená Voda, Międzylesie
a dále Zieleniec