NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

Žilinský kraj – nám nejbližší kvalitní slovenské lázně a národní parky

Žilinský kraj je kraj ležící na severu Slovenska. Jeho samosprávným centrem je město Žilina. V kraji žije 690 tisíc obyvatel. Sousedí s Trenčínským krajem, Banskobystrickým krajem a Prešovským krajem. Hraničí rovněž s Českou republikou (Moravskoslezský a Zlínský kraj) a Polskem (Slezské a Malopolské vojvodství). Území se dělí na jedenáct okresů – Žilina, Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Ružomberok, Turčianske Teplice a Tvrdošín. Celé toto hornaté území spadá do Západních Karpat. Řeka Váh ho nápadně rozděluje na severozápadní Slovensko-moravské Karpaty (Javorníky, Bílé Karpaty) a jihovýchodní Fatransko-tatranskou oblast (Malá Fatra, Strážovské vrchy). Horské masívy v této lokalitě charakterizují často impozantní soutěsky a údolí. V Žilinském kraji se nacházejí turistické regiony Orava, Turiec, Liptov, Kysuce a Horní Pováží, přičemž poslední dva jmenované patří do historické Trenčínské župy.

Známé termální lázně Bešeňová v okrese Ružomberok a Jasnou pod Chopkom v okrese Liptovský Mikuláš naleznete v sekci Nízké Tatry, ač administrativně leží v Žilinském kraji. Rovněž prezentaci obce Belá ležící v okrese Žilina naleznete v sekci Malá Fatra, ačkoli se též administrativně nachází v Žilinském kraji.

4 národní parky v jediném kraji

Žilinský kraj se může pyšnit ojedinělým faktem, že se na jeho území nacházejí hned 4 národní parky, ač jen jeden, Národný park Malá Fatra (vyhlášen byl roku 1988), v něm leží celý.  

Národný park Veľká Fatra je nejmladším z 9 národních parků na Slovensku, zřízen byl roku 2002. Většina jeho území leží v jižní části Žilinského kraje a malá část v severní části Banskobystrického kraje.

Národný park Nízke Tatry (zkráceně NAPANT) byl vyhlášen roku 1978 a krom Žilinského kraje (okresy Ružomberok a Liptovský Mikuláš) zasahuje i do Banskobystrického (okresy Banská Bystrica a Brezno) a Prešovského (okres Poprad) kraje.

Tatranský národný park (zkráceně TANAP) je nejstarší z devíti národních parků na Slovensku, vznikl již roku 1949. Leží na severu Slovenska při hranicích s Polskem. Západní část Tatranského národního parku leží v Žilinském kraji a východní část v Prešovském kraji. Na polské straně na něj navazuje menší Tatrzański Park Narodowy.

Z pozoruhodností Žilinského kraje zmiňme dále např. národopisnou expozici v lokalitě Vychylovka, skanzen v přírodě Kysuckého muzea v Čadci, lokalizovaný do doliny Chmúra v katastru obce Nová Bystrica, součásti Chráněné krajinné oblasti Kysuce. Pod správu muzea kysucké vesnice patří též unikátní historická lesní úvraťová železnice, úsek bývalé Kysucko-oravské lesní železnice Chmúra – Tanečník.

Národní park Malá Fatra

Malá Fatra je pohoří ležící na severu Slovenska v Žilinském kraji a malou části v Trenčínském kraji. Národní park však zasahuje jen na území okresů Žilina, Martin a Dolný Kubín v Žilinském kraji.

Po Vysokých, Nízkých Tatrách a Oravských Beskydech je Malá Fatra čtvrtým nejvyšším pohořím Slovenska s bohatou a zachovalou západokarpatskou přírodou. V Strečnianském průsmyku je pohoří řekou Váh rozděleno na Krivánskou Malou Fatru a Lúčanskou Malou Fatru. Významnou část pohoří v krivánské části Malé Fatry zabírá Národní park Malá Fatra. Rozloha území národního parku je 226 km2. Ochranné pásmo parku má rozlohu 23 262 ha. Hlavním předmětem ochrany národního parku je území s pestrým geologickým složením, bohatou faunou a flórou a také pestrost krajiny. Na území bylo zatím nalezeno 1100 druhů vyšších rostlin. Z toho jeden endemit Malé Fatry – jeřabina Margittaiho. V parku žije přes 30 druhů savců, 118 druhů ptáků a více než 1000 druhů hmyzu. Nejvyšším vrcholem národního parku je Velký Kriváň (1.709 m n. m.). Zajímavým a výrazným vrcholem je Velký Rozsutec (1.609 m n. m.), který se nachází i v logu národního parku. 83 % území parku zabírají lesy, převážně smíšené s převahou listnatých dřevin (nejvíc je zastoupen buk lesní). V Malé Fatře se nachází několik jeskyní. Všechny jsou veřejnosti nepřístupné. Nejdelší je Vyvieračka, která je dlouhá 620 m a která je z části zaplavena.

Ve správě národního parku se nachází 16 národních přírodních rezervací, dále 9 přírodních rezervací, dva chráněné areály a jedna národní přírodní památka. Dokonce několik lokací spadá do soustavy Natura 2000. Ideálními východisky pro turistiku jsou obce Belá, Terchová, Vrátna a Štefanová.

Vrátna dolina – překrásné horské středisko v srdci Národního parku Malá Fatra

Vrátna dolina je překrásné horské středisko, položené v srdci Národního parku Malá Fatra pod horou Kriváň jen 3 km od rázovité obce Terchová, rodiště slavného zbojníka Juraje Jánošíka. Území Vrátné ohraničuje věnec vrcholů Boboty, Veľký Rozsutec, Stoh, Poludňový grúň, Chleb, Veľký Kriváň, Kraviarske, Baraniarky a Sokolie. Rozděluje se na další dvě doliny Starou a Novou dolinu, které odděluje Grúň. Působivý je především úzký vstupní kaňon Tiesňavy s několika vodopády, které vytváří říčka Varínka, vyvěrající v závěru doliny. Skály z dolomitu vytvářejí zajímavé útvary nazvané Skalní město, Mnich, Velbloud, Pět formanů a jiné. Středisko Vrátna dolina nabízí lanovku v letním provozu v lokalitě Chleb, je to 8místná gondola Doppelmayr do Snilovského sedla, odkud je snadný přístup na hlavní hřeben pohoří. V Chatě na Grúni (leží ve výšce 973 m n. m. a je tak nejvýše položenou chatou ve Vrátné dolině) si můžete dopřát oddych s občerstvením na sluneční terase s lehátky. U chaty je křižovatka čtyř turistických chodníků.

K výhodám střediska Vrátna dolina připočtěme i parkoviště zdarma. Samozřejmou součástí zdejší infrastruktury jsou i půjčovny a servisy cyklistického vybavení, holí na nordic walking či výbavy na adventure golf (Jánošíkov dvor u Zázrivé).

Za tisy a velkými šelmami do Národního parku Velká Fatra

Roku 1972 vznikla na území Velké Fatry za účelem ochrany horského pásma s vysokým zastoupením zachovaných karpatských lesů a hřebenovými pastvinami chráněná krajinná oblast Velká Fatra. Národní park byl na jejím místě zřízen 1. dubna roku 2002 na ploše 403,71 km² s ochranným pásmem o velikosti 261,32 km². Po vstupu Slovenska do EU byl národní park zařazen do soustavy chráněných území evropského významu Natura 2000.

Území národního parku je z 85 % pokryto lesy. Dalším významným biotopem jsou hřebenové pastviny, jež vznikly v 15.—17. století v období zvaném Valašská kolonizace. Hojně se zde vyskytuje tis červený. Harmanecké údolie je významné jako nejbohatší tisová lokalita ve střední a pravděpodobně i v celé Evropě. Tis je součástí loga národního parku Velká Fatra a v místě největšího výskytu byla vyhlášena národní přírodní rezervace Harmanecká tisina.

Národní park Velká Fatra je také díky vydatným srážkám a nízkému výparu v oblasti důležitým zdrojem pitné vody. Jsou zde také různé krasové oblasti, převážně jeskyně. Pro veřejnost je zpřístupněna Harmanecká jaskyňa. Nejvyšším vrcholem na území národního parku je Ostredok (1592 m n. m.). Různé druhy skal a půd, různé typy terénu s loukami a pastvinami, útesy a údolími poskytují podmínky pro velmi bohatou flóru a faunu. V hojném počtu zde žijí všechny evropské druhy velkých šelem: medvěd hnědý, vlk obecný a rys ostrovid.

Park je oblíbený mezi turisty, především díky úchvatným pěším túrám. Nedaleko se nachází lokalita světového kulturního dědictví UNESCO, osada Vlkolínec.

Léčení a relaxace v Rajeckých Teplicích

Rajecké Teplice jsou město na severním Slovensku ležící asi 15 km jižně od Žiliny v nadmořské výšce 415 m n. m. Ve městě žije přibližně 2 800 obyvatel a je známé především svými lázněmi a termálními prameny. Vyvěrající voda má teplotu přibližně 39 °C. Léčí se zde nemoci pohybového ústrojí, nervové choroby a nemoci z povolání. Město leží na břehu říčky Rajčianky v Rajecké dolině, v podhůří Malé Fatry. První zmínky o lázních pocházejí ze 14. století, největší rozvoj nastal po roce 1926. Kromě lázní a termálního koupaliště Laura je turisticky přitažlivý mj. nedaleký hrad Lietava, jedna z nejzachovalejších a největších zřícenin na Slovensku.

Střediska

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?