NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Krakov (polsky Kraków) je metropole Malopolského vojvodství v jižním Polsku. Leží na řece Visle. Má bezmála 800 tisíc obyvatel, což z něj činí druhé největší polské město. Krakov je historická rezidence polských králů s hradem Wawel a katedrálou, sídlo starobylé univerzity a arcibiskupství. Staré město s množstvím historických památek i parků je oblíbený cíl turistů a je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Velmi bohatá a dramatická historie města

Nejstarší část města se nachází na opevněném Wawelském návrší. První zmínka o Krakově jako důležitém obchodním hradišti pochází z roku 966, kdy bylo město pod vládou českého knížete Boleslava I., pod přemyslovskou vládou zůstal i za vlády Boleslava II. V roce 999 byl Krakov dobyt Boleslavem Chrabrým a připojen k jeho piastovskému polskému státu. Od roku 1000 se v Krakově nacházelo biskupství. Roku 1038, za vlády Kazimíra I. Obnovitele, se Krakov stal polským hlavním městem.

Za mongolského vpádu v roce 1241 bylo město takřka úplně zničeno. V roce 1320 se ve wawelské katedrále konala korunovace Vladislava Lokietka na polského krále, čímž skončilo období rozpadu Polska na jednotlivé části. V roce 1364 byla založena univerzita. Až do roku 1734 byl Krakov místem korunovace polských králů. Krakov se jako hlavní město jednoho z významných evropských států v 15. a 16. století rozvíjel v každém směru – architektonickém, obchodním, řemeslnickém, kulturním i vědeckém. Hradní komplex na Wawelu byl přestavěn a rozšířen v renesančním slohu.

Po vzniku Polsko-litevské unie se Krakov ocitl na okraji velkého státu, Sejmy a volby monarchů se konaly ve Varšavě, která ležela víceméně v polovině cesty mezi hlavními městy Koruny polské a Litvy. Definitivně král Zikmund III. Vasa v roce 1609 přenesl hlavní město Polska do Varšavy. Avšak katedrála na Wawelu zůstala i nadále korunovačním místem polských králů.

Krakov byl zničen švédskými vojsky v roce 1655. V 18. století byl dobýván také vojsky pruskými, rakouskými a ruskými. Po třetím dělení Polska obsadili Krakov Rakušané. V letech 1815–1846 byl hlavním městem maličké, formálně nezávislé Krakovské republiky. Tehdy začala celková modernizace města. Byla zbourána většina městských hradeb, byl zasypán příkop a na jeho místě byly vybudovány rozsáhlé městské sady, obepínající staré jádro. V roce 1846 byl Krakov opět začleněn do Rakouska jako velkovévodství Krakovské, jehož součástí zůstal až do roku 1918. V roce 1850 zničil velký požár téměř půl města.

Po roce 1918 a rozpadu Rakousko-Uherska byl Krakov přičleněn k nově vzniklému Polsku. V letech 1939–1945 byl hlavním městem tzv. Generálního gouvernementu. V roce 1942 byl nedaleko Krakova zřízen pracovní tábor Kraków-Płaszów pro židovské vězně, který byl v roce 1944 proměněn na koncentrační tábor. Táborem prošlo na 150000 vězňů. Tábor i Krakov byl osvobozen Rudou armádou v lednu 1945, hodně památek se podařilo zachránit.

Nejkrásnější město Polska plné památek a zábavy

Dnešní Krakov je úžasné město plné barů, historických památek, uměleckých děl a příjemných lidí. Každoročně sem přijíždějí tisíce turistů za atmosférou, památkami a dobrým jídlem. Mnozí též za odkazem papeže Jana Pavla II. – v Krakově před svým pontifikátem působil ještě jako Karol Wojtyla, býval krakovským arcibiskupem, má ve městě mnoho pomníků a na arcibiskupském paláci ve Francziskanske ulici "své" okno.

Krakov je nádherné, zelené, starobylé univerzitní město, velké právě tak, abyste jeho historické centrum zvládli pohodlně prochodit. Krakov má neuvěřitelné množství městské zeleně rozeseté v mnoha parcích a pro jeho atmosféru je určujících 50 tisíc studentů zdejších 22 vysokých škol, akademií a univerzit. Jejich společenský a kulturní život spolu s přílivem návštěvníků generuje stovky zajímavých barů a klubů. V porovnání s metropolí Varšavou Krakov navštěvuje mnohem více turistů.

Jak nejlépe prozkoumat hlavní město polské kultury

Rozdělte svůj čas mezi královský hrad Wawel, Staré město, jehož jádrem je Hlavní náměstí (Rynek Główny) a židovskou Kazimierz. Projděte se parkem Planty kolem centra, po promenádě podél Visly nebo navštivte některé z nesčetných muzeí. Některá leží v centru, za některými je potřeba pár stanic dojet tramvají, například k Leteckému muzeu (Muzeum Lotników). Krakov má i svou zoologickou zahradu a několik vzdálenějších parků a výjimečných přírodních míst, například Kopiec Kościuszki. Můžete si půjčit kolo, pohodlné a spolehlivé jsou tramvaje. Krakov bývá považován za hlavní město polské kultury. Žili v něm mj. nositelé Nobelovy ceny za literaturu Wisława Szymborska a Czesław Miłosz nebo známý autor sci-fi Stanisław Lem.


×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?