NEV-DAMA a.s.

V tuto chvíli pro Vás zájezdy připravujeme.

Zadejte váš e-mail a dostanete upozornění ihned po spuštění do prodeje.

Popis střediska

Terme Olimia – Podčetrtek

Lázně Olimia se nachází ve východní části Slovinska v malebném městečku Podčetrtek, jen pár kilometrů od hranic s Chorvatskem. Byly postaveny v 80. letech pod názvem Atomské Toplice (který odkazoval ke zdejší léčivé mírně radioaktivní vodě, v překladu to znamenalo „radioaktivní lázně“), později (až v roce 2000) byly přejmenovány na lázně Olimia. Najdete zde jedno z nejlepších wellness center pro relaxaci ve Slovinsku. Špičkový lázeňský areál obklopuje nádherná příroda – je lemovaný zvlněnou mírně kopcovitou krajinou posetou vinicemi a bujnými lesy. Blahodárné účinky zdejších termálních pramenů uvolňují stres, napětí a zvyšují přirozenou obranyschopnost organismu.

Rodinné termály v klidném přírodním prostředí

Terme Olimia jsou také nejmladšími slovinskými lázněmi, areál tu vyrostl před necelými 40 lety. Zdejší termální mírně radioaktivní prameny o teplotě vody 24 °C až 36 °C napomáhají léčbě revmatických onemocnění, kožních a cévních onemocnění a následků zranění a operací pohybového aparátu. Mají také antistresové a zklidňující účinky. Voda obsahuje hořčík, vápník a hydrogenuhličitany nezbytné pro správné fungování celého organismu. Kromě lázeňských budov a největšího saunového komplexu ve Slovinsku se zde nachází i velký termální akvapark Aqualuna o rozloze 3 000 m² s 2 bazény pro dospělé a 2 pro děti s mnoha tobogány, skluzavkami a dalšími vodními atrakcemi. Lázně Terme Olimia se řadí k vůbec nejmodernějším v celém Slovinsku, čemuž odpovídá i rozsáhlá nabídka služeb.

Místo ropy horká voda

Lázeňství se v této oblasti rozvíjelo odpradávna – údajně se tu termálními prameny léčili již staří Římané a Keltové ještě před tím, než jejich léčivou sílu začali využívat mniši z nedalekého kláštera. Ve dvacátém století horké minerální prameny místní používali i k praní prádla, až později se objevila myšlenka jejich využití k léčebným účelům. Teprve v 50. letech 20. století se začaly využívat, když byly prokázány léčivé minerální vlastnosti místní vody. Současné mocné termální prameny však byly objeveny až při hledání ropy v 80. letech 20. století.

Největší rodinné wellness centrum ve Slovinsku

Návštěva zdejších termálů se výborně hodí pro rodiny s dětmi. Místní Family Wellness je největší rodinné wellness centrum ve Slovinsku, kde si v labyrintu bazénů a různých atrakcí každý člen rodiny najde to své. Nejmenší se vyřádí v dětském bazénku, starší děti si užijí spoustu zábavy na horolezecké stěně nad bazénem, skluzavkách a tobogánech. Na suchu si mohou děti zajít do 7D kina nebo dětské herny. Dospělí mají zase k dispozici bazény, vířivku a pohodlná lehátka, kde se dá číst i podřimovat.

Nejprestižnější částí lázní je Wellness Orhidelia patřící k nejlepším wellness centrům ve Slovinsku. Ponořit se naplno do hluboké relaxace tu můžete ve vyhřívaných vnitřních a venkovních bazénech s teplotou, která se pohybuje v rozmezí 26–37 °C. Těšit se můžete také na vířivku a několik druhů saun – parní, finskou či bio saunu. Atmosféru pohody dokreslují útulné odpočinkové zóny plné lehátek, ale i vodní postele se sluchátky, kde si můžete pustit relaxační hudbu.

Harmonické chvíle klidu si užijete také ve víru termálních i netermálních vnitřních i venkovních bazénů v části Termalija Relax, které doplňují různé gejzíry, vířivky i sauny. Ve zdejším saunovém světě vypotíte všechny starosti všedních dní a načerpáte novou sílu. V lázních Terme Olimia se saunový svět pyšní několika „nej“ – s nabídkou 8 různých druhů saun je největším saunovým světem ve Slovinsku a současně se tu nachází největší finská sauna v zemi, kam se vejde až 100 osob. Kromě toho je v této části spoustu tematických relaxačních zón, bazénů i vířivek. Nenechte si ujít ani oblíbenou saunovou show.

Lázeňský komplex si zakládá na přívětivém přístupu k rodinám s dětmi tak, aby se tu nikdo nenudil. V letních měsících se tak děti vyřádí ve venkovním zábavním komplexu Aqualunas několika tematickými bazény, adrenalinovou věží se skluzavkami a tobogány či pirátskou lodí Aqua Jungle.

Bylinkové masáže nebo posezení s drahými kameny

V medico-wellness centru Thermalium si můžete užít bylinné nebo medové masáže, masáž dýňovým olejem nebo detoxikační koupele. V Hotelu Livada je Thajské centrum, kam si můžete zajít na nejrůznější druhy pravých thajských masáží.

K relaxaci zve také prostor, kde si poležíte u septárií – 15 milionů let starých minerálů. Septárie prý vyzařují léčivou energii, která působí na psychickou pohodu, zlepšuje paměť, působí proti nespavosti, léčí svaly a klouby a posiluje imunitní systém. Ať tomu věříte či ne, posezení v příjemné relaxační místnosti kolem velkých drahokamů může být zážitkem pro každého.

Tipy na výlety do okolí

Od relaxu u bazénů si můžete odskočit prozkoumat místní okolí. Vesnička Podčetrtek leží na východě Slovinska, těsně na chorvatské hranici. Okolí je obklopeno lesy a přírodním parkem Kozjansko s mnoha turistickými trasami. Oblasti se také říká Sotelsko – to podle řeky Sotla, která tvoří hranici mezi Slovinskem a Chorvatskem. Tato oblast Východního Slovinska je charakteristická malebnými kopci a mnohdy téměř nekonečnými lesy z nichž tu a tam vystupuje hospodářská samota nebo ves. Nouze tu není ani o hrady a tvrze, které měly kdysi chránit střední Evropy před tureckým nebezpečím. Dnes je oblast synonymem relaxu a oddychu, vždyť kromě termálů v Podčetrtku zde leží i slavné lázně Rogaška Slatina.

Klášter Olimje leží ve stejnojmenné vesničce na úpatí hory Rudnice na okraji Kozjanského přírodního parku, doslova pár kroků nad Podčetrtkem. Známá je především díky krásnému zámečku s typickou tmavě modrou zdobenou fasádou. O zámek a klášter se dnes starají františkáni, kteří obnovili tradici bylinkářství a udržují lékárnu, včelín a bylinkovou zahradu. Pro návštěvníky zde vytvořili botanickou zahradu s více než 200 exempláři léčivých bylin. Nedaleko od kláštera se nachází také vyhlášená čokoládovna Olimje, jedna z nejstarších svého druhu ve Slovinsku a rozhodně jedna z nejznámějších.

Jižně od Podčetrtku, obklopený lesy, leží nad stejnojmennou obcí hrad Podsreda. Jeho historie sahá až do počátku 13. století a patří tak k nejzachovalejším stavbám svého druhu ve Slovinsku, neboť podoba původně románského hradu byla měněna jen minimálně.  Na hradě si dnes můžete prohlédnout historické prostory, galerii i podkroví.

Za návštěvu stojí i vyhlídková běž nad Podčetrtkem – cesta k rozhledně vede přímo z Podčetrtku. Čeká vás asi 60 minut klidné chůze po nenáročných pěšinách až na vrchol Rudnica a v cíli budete odměněni úchvatným výhledem na okolní kopce a kopečky. Na vrcholu 622 m vysoké hory stojí tzv. věž zdraví a radosti. Z plošiny ve výšce přes 35 metrů je nádherný výhled po celém zalesněném okolí i na nedaleké vinice. Stezka je vhodná jak pro rodiny s dětmi, tak i pro kola.

Nedaleko hradu Podsreda si můžete prohlédnout jeden z mála funkčních vodních mlýnů ve Slovinsku, který úspěšně spojuje bohatou rodinnou tradici s moderními výrobními postupy. Ekologická farma Kukovičič nabízí prohlídky s průvodcem pro skupiny, školy, rodiny a spolky, ekoworkshopy a ochutnávky domácích produktů. Farma vyrábí produkty šetrné k přírodě a je certifikovaná jako ekologická. Po předchozí rezervaci si můžete prohlédnout starý kamenný mlýn poháněný vodou a poslechnout si majitele, který vám představí cestu od obilí k chlebu. K zakoupení jsou zde i místní domácí produkty.

Na skok přes hranice do Chorvatska

Podčetrtek se nachází doslova na chorvatské hranici. Na druhé straně hranice se nachází taktéž nejedna zajímavá památka, přímo se tak nabízí možnost zajet i na druhou strany řeky Sotly.

Přímo na druhé straně hranice se nachází vesnička Kumrovec. Ta vešla do historie jako rodiště jugoslávského vůdce Josipa Broze Tita. Po druhé světové válce začal být pěstován silný Titův kult osobnosti a jeho součástí bylo i jeho rodiště. Bylo proto rozhodnuto o zachování původní podoby vesnice tak, jak vypadala v době Titova narození. Do nově zřizovaného skanzenu a muzea pod širým nebem byly přeneseny původní hospodářské a vesnické budovy z okolí. Vzniklo tak místo, kde si můžete prohlédnout, jak vypadala vesnice v této oblasti na konci 19. století. Kromě toho samozřejmě místo přitahuje i fanoušky Jugoslávie a maršála Tita, jehož rodný domek je hlavní perlou expozice. Místo je tak skanzenem i doby existence společného jihoslovanského státu.

Nedaleko hranic, v oblasti zvané Zagorje (Záhoří) se nachází i jeden z nejzachovalejších hradů v Chorvatsku, mimořádné zajímavý příklad pozdně středověké architektury. Hrad Veliki Tabor byl založen zřejmě již ve 12. století jako obranná tvrz. Dnešní podoba pochází z přelomu 15. a 16. století a některé části jsou tak již renesanční. Na hradě si dnes můžete prohlédnou expozici o historii, každoročně se zde také pořádá filmový festival.

Doporučené trasy:

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz

Brno, Mikulov, Wien

a dále

Graz, Maribor, Slovenska Bistrica, Podplat, Podčetrtek

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?